Z jakich przepisów wynika konieczność montażu podzielników ciepła?

Obowiązki dotyczące montażu urządzeń oraz ogólne zasady ich stosowania określa ustawa Prawo energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska.

W art. 45a, ust.7a ustawy Prawo energetyczne znajduje się zapis, z którego wynika, że budynki zasilane z sieci ciepłowniczej mające więcej niż jedno mieszkanie wyposaża się w podzielniki kosztów ogrzewania, posiadające funkcję zdalnego odczytu umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań w budynku, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne.

Termin zakończenie montażu podzielników Ustawodawca określił na 31.12.2026 r.

Dlaczego Spółdzielnia nie pyta mieszkańców, czy chcą mieć podzielniki?

Przy spełnieniu określonych w Ustawie warunków ustawodawca jednoznacznie nakazuje właścicielom/zarządcom montaż podzielników bez zasięgania opinii użytkowników.

W naszej Spółdzielni wszystkie budynki spełniają te warunki, Spółdzielnia zatem nie ma możliwości odstąpienia od montażu podzielników.

Czy mogę nie zgodzić się na montaż podzielników?

Tak, ale pociągnie to za sobą skutki określone w przyjętym przez Spółdzielnię Regulaminie rozliczania kosztów centralnego ogrzewania. W regulaminie tym zostało zapisane, że dla lokali nieopomiarowanych po zakończonym okresie rozliczeniowym koszt energii cieplnej obliczany będzie z uwzględnieniem:

  1. kosztu stałego przyporządkowanego do lokalu rozliczanego na m2 powierzchni mieszkania (obejmuje on koszty stałe dostawy ciepła oraz część kosztów zmiennych służących do ogrzania pomieszczeń wspólnych oraz kosztów ciepła przekazywanego przez system przewodów rozdzielczych instalacji grzewczej – takiego samego dla każdego mieszkania o tej samej powierzchni,
  2. kosztu zmiennego jako iloczynu powierzchni lokalu i maksymalnego (tj. najwyższego zużycia jednostek) rzeczywistego kosztu zmiennego ogrzania lokalu w budynku,

Kto zapłaci za podzielniki?

Podzielniki kosztów spłacane będą przez mieszkańców w ratach, przy rozliczeniu kosztów ogrzewania.

Co z mieszkaniami, które są niekorzystnie położone w budynku, tym samym narażone na straty ciepła. Czy spółdzielnia w rozliczeniach będzie stosowała jakieś współczynniki, aby wyrównać te straty?

Obowiązek stosowania współczynników wyrównawczych wynika z przepisu zawartego w artykule 45d Ustawy Prawo Energetyczne, który nakłada na zarządcę budynku wielolokalowego obowiązek uwzględnienia tych współczynników przy rozliczaniu całkowitych kosztów zakupu ciepła dla poszczególnych lokali.

Współczynniki mają szczególne znaczenie dla mieszkańców lokali usytuowanych  w niekorzystnych pod względem energetycznym punktach budynku.

Mieszkania przy ścianach szczytowych lub sąsiadujące z nieogrzewanymi pomieszczeniami są bardziej narażone na straty energii z przyczyn niezależnych od ich właścicieli. W takich przypadkach zapotrzebowanie na ciepło może znacznie różnić się od innych korzystniej usytuowanych mieszkań.

Przy rozliczeniu odczyty z podzielników ciepła są korygowane przy użyciu współczynnika wyrównawczego, który jest ustalony dla każdego lokalu.

Dla wszystkich budynków naszej Spółdzielni przygotowana została dokumentacja określająca współczynniki wyrównawcze, które znajdują się w załączniku do Regulaminu rozliczania kosztów energii cieplnej dostępnego na stornie internetowej Spółdzielni.

Od kiedy będzie rozliczenie wg podzielników?

Rozliczenie kosztów ogrzewania lokali w jednostce rozliczeniowej według podzielników, zgodnie z naszym regulaminem, jest możliwe pod warunkiem, że łączna powierzchnia lokali z funkcjonującymi podzielnikami kosztów ogrzewania wynosi co najmniej 60% całkowitej powierzchni lokali w jednostce rozliczeniowej (budynku).

Ile zapłacę, jeżeli mam na podzielniku odczyt „0”?

Mieszkanie, w którym na podzielnikach ciepła będzie zerowe zużycie, rozliczone zostanie zgodnie z Regulaminem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania przyjętym w naszej spółdzielni, tj. koszty stałe (opłaty za moc, przesył, opłaty abonamentowe + koszty zmienne wspólne) rozliczone zostaną jak we wszystkich innych mieszkaniach wg powierzchni, a dla tego konkretnego mieszkania obliczony zostanie minimalny koszt zmienny zużycia ciepła.

Jaki będzie podział kosztów stałych i zmiennych centralnego ogrzewania?

Rozliczenie kosztów opłaty stałej i zmiennej centralnego ogrzewania następuje dla poszczególnych węzłów cieplnych wg tzw. trójpodziału kosztów:

  1. część stałą od dostawcy ciepła (koszty stałe – opłata stała) – dzielona proporcjonalnie do powierzchni użytkowej wszystkich lokali mieszkalnych i użytkowych w budynku.
  2. część zmienną od dostawcy ciepła (opłata zmienna) dzielona w proporcji – dla podzielników:
  • 30 % koszty zużycia, dzielone proporcjonalnie do wskazań podzielników z uwzględnieniem współczynników wyrównawczych zużycia ciepła na ogrzewanie wynikających z położenia lokalu w bryle budynku,
  •   70 % koszty wspólne dzielone proporcjonalnie do m2 powierzchni użytkowej lokali 

Dlaczego opracowany został nowy regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania?


Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku narzuciły właścicielom lub zarządcom nieruchomości wielolokalowych opracowanie nowych regulaminów rozliczania ciepła.
Nowe regulaminy muszą być dostosowane do nowych przepisów i wymogów prawnych.
Na stronie internetowej Spółdzielni zamieszczony został aktualnie obowiązujący regulamin. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Atest higieniczny /  Deklaracja zgodności /  Sprawozdania z badania i certyfikacji